Tee seadmete elementaarne hooldus ise ja säästa raha!
Venten Machinery Hooldusjuht Martti pukko annab nõu mida teha enne kui kutsuda kohale tehnik, ehk kuidas säästa raha ja muuta enda elu kergemaks.
• Hoia seadmete ümbrus puhas ja utsita töötajaid vigadest märku andma.
Alustame päris algusest. On ülimalt oluline, et töötajad oleks ise puhtad, korda armastavad, seadmete eest hoolitsevad ja tähelepanelikud. Ei ole midagi hullemat, kui töötaja märkab mingit viga, aga ei anna sellest teada. Võin garanteerida, et väiksest veast saab varsti suur ja kulu mitmekordistub. On tulnud ette olukordi, kus olen seadme hooldamise asemel enne selle ümbrust tunnikese koristanud. Kas koristamise jaoks on vaja kutsuda tehnik?
• Saad seadmega alati kaasa manuaali – loe see läbi.
Mulle meeldib mõelda tööstusseadmest kui sõiduautost. Nende hooldusloogika on suhteliselt identne. Nii nagu autoga, tuleb ka tööstusseadmega kaasa hooldusjuhend. Seda väikest manuaali alahinnatakse minu meelest liiga tihti. Seal on kõik kirjas, kuidas midagi hooldada ja väga palju kergemaid hooldusi saate te ise ära teha, ilma tehnikut kutsumata.
• Jälgi alati seadme õlikasutust ja pane mõõtetulemused kirja.
Auto puhul oskavad ju enamus inimesi iseseisvalt vahetada näiteks klaasipesuvedeliku. Tööstusseadme puhul ei ole näiteks lineaarlaagri pindade õlitus oluliselt keerulisem, kui auto klaasipesuvedeliku valamine. Aga tihti kutsutakse seda tegema kõrge tunnihinnaga tehnik. Teiseks on kõik suutelised kontrollima seadme õli kasutamist. See on tihti esimene indikaator, mis viitab probleemile. Vaadake, kas seade tarbib õli nagu ette nähtud. Kui kulub liiga palju või kui ei kulu üldse, siis mõlemal juhul viitab see probleemile. Pange need mõõtetulemused koos kellaaegadega kirja! Tehnikud on teile hiljem väga tänulikud.
• Kontrolli pidevalt, et toodangul ei esineks kõrvalekaldeid.
Kontrollige aegajalt põhjalikult oma toodangut. Seadme vead ilmnevad tihti tootele. Detailidel võib märgata hälbeid, pinnakvaliteediga tekib probleeme, geomeetrilised mõõtmed kipuvad õige pisut paigast ära olema. See kõik annab märku, et seade võib vajada hooldust.
• Seadme mälu peaks alati olema duubeldatud.
Soovitan kopeerida seadmete tarkvara. Mälu peaks olema duubeldatud. Personaalarvuti puhul tundub meile täiesti normaalne kopeerida sisu pilve. Miks ei tehta seda aga tööstusseadmete puhul? Mälu kadumine võib maksta teile väga palju.
Tootmisseadmete mälu koopia tegemine võib küll olla veidi keerulisem, aga ikkagi tasuks sinna investeerida või antud teemal konsulteerida. Ja uute seadmete ostul selle võimaluse kohta kindlasti küsida. Lisaks on soovitatav mälupatareid regulaarselt vahetada, see ei maksa sisuliselt midagi, aga aitab mälu säilimisele kaasa.
• Pea päevikut kõige kohta, mis masinaga on juhtunud.
Kõige enam soovitan siiski pidada päevikut. Kirjutage üles, millal masinatega midagi juhtus, olge võimalikult detailsed. Minu meelest on sellega nagu meestel arstil käimine. Väga tõenäoline, et ollakse endale ise liiga teinud, aga ei mäletata kus ja millal ja kuidas. Kirjutage üles! Hiljem peate tehnikule lihtsalt vähem maksma, sest ta ei pea mitu tundi detektiivitööd tegema.
Tehke aeg-ajalt geomeetriakontrolle. Toon jälle arstiparalleeli: üldiselt on soovitatav lihtsalt korra aastas kontrollis käia. Masin vajab seda sama. Tuleks teha protseduur mis hindab seadme korrasolekut. Variant on osta teenust sisse või teostada ise.